Formalności związane z pogrzebem a transport ciała zza granicy

Formalności związane z pogrzebem a transport ciała zza granicy

Warto przeczytać

W potocznym rozumieniu usługi pogrzebowe to przede wszystkim organizacja samego pochówku oraz pomoc w załatwieniu wszelkich związanych z wymaganymi w takich okolicznościach dokumentami formalności. Jednak kompleksowe podejście jakim charakteryzują się zakłady pogrzebowe ze Szczecina wymaga przygotowania znacznie większej ilości opcji.

Nasze miasto leży w pasie transgranicznym, co oznacza że statystycznie częściej niż gdzie indziej zachodzi konieczność transportu ciała zza granicy, kiedy dochodzi do śmierci kogoś, kto np. wyjechał do pracy. Oprócz tego, wpływ na jakość usług pogrzebowych ma fakt, że Szczecin posiada największy cmentarz w Polsce. Jest to nekropolia trzecia co do wielkości w Europie, obsługiwana przez większą niż w innych miastach liczbę firm, które działają w warunkach ponadprzeciętnej konkurencji, a więc jedyną metodą utrzymania się w branży jest dla nich rzetelność i solidność. 

Usługi pogrzebowe w perspektywie formalności

W przypadku śmierci w domu, albo szpitalu procedury są proste i ktoś obeznany z formalnościami dopełni ich bez problemu. Nieco inaczej wygląda sytuacja jeśli do zgonu dochodzi poza terytorium Polski. Jego powodem wcale nie musi być podeszły wiek, śmierć zabiera naszych bliskich w wypadkach, z powodu chorób, albo z przyczyn wręcz niemożliwych do ustalenia. Jeśli bliska osoba odchodzi z daleka od domu, najlepiej będzie poszukać zakładu, który świadczy usługi pogrzebowe łącznie z międzynarodowym przewozem zwłok. Jak można się domyślić, zakłady pogrzebowe w Szczecinie są w porównaniu do innych miast w Polsce lepiej do tego przygotowane

Przewóz ciała w ramach usług pogrzebowych

Usługi pogrzebowe obejmujące międzynarodowy transport zmarłych wymagają wielu pozwoleń oraz spełnienia całego szeregu procedur. Oferujący je zakład musi mieć specjalne licencje i certyfikaty, a koszty transportu ponoszą osoby, które zdecydują o sprowadzeniu zwłok do Polski. O śmierci poniesionej za granicą informuje najbliższą rodzinę konsul kraju, w którym nastąpił zgon. Po otrzymaniu wiadomości można wnioskować o sprowadzenie ciała, najlepiej jednak będzie upoważnić jakąś solidną firmę pogrzebową. Tak się składa, że z usług pogrzebowych jakimi dysponuje Szczecin korzystają również inne miasta i najczęściej jest to właśnie międzynarodowy transport zwłok. Zakłady świadczące usługi pogrzebowe w Szczecinie mają komplet wymaganych uprawnień, zawsze aktualnych i dostosowanych do międzynarodowych wymogów, co w miastach poza pasem przygranicznym bywa problematyczne.

Procedury międzynarodowego transportu zwłok

W jaki sposób działają firmy oferujące międzynarodowy transport zwłok? Zakłady oferujące w Szczecinie usługi pogrzebowe przedstawiają przetłumaczony akt zgonu w konsulacie kraju, z którego zwłoki będą sprowadzane. Dołącza się do tego zaświadczenie lekarskie, zgodnie z którym zgon nie nastąpił z powodu choroby. Kolejnym dokumentem jest zezwolenie od starosty, albo prezydenta miasta, w którym docelowo ma się odbyć pogrzeb – oczywiście, w naszym wypadku jest to Szczecin. Usługi pogrzebowe oferowane kompleksowo to w tym wypadku przede wszystkim specjalna, metalowa trumna o dnie pokrytym specjalną substancją chłonną. Zostaje ona zalutowana przez personel współpracującego z nami zakładu, a następnie umieszczona w drewnianej skrzyni. Podobnie postępuje się w przypadku prochów pozostałych po kremacji – umieszcza się je w metalowe urnie, tę zaś wkłada się do drewnianej.

Usługi pogrzebowe w Szczecinie – międzynarodowy przewóz zwłok

Warto wiedzieć, że w przypadku przewozu trumny musi to być samochód ze specjalnym oznaczeniem, dzięki któremu będzie wiadomo co przewozi. Jeśli chodzi o przewóz urny, przepisy nie są już tak restrykcyjne i można ją przewieźć każdym środkiem transportu. Jeśli zamówione usługi pogrzebowe obejmują przewóz trumny samolotem, konieczna jest specjalna zgoda od linii lotniczych. By ją uzyskać należy przedstawić szereg dokumentów, a oprócz tego w samolocie przewożącym trumnę musi znajdować się ktoś z rodziny zmarłej osoby. Oczywiście organizacją takiej operacji może się zająć dowolny zakład, jednak firmy świadczące usługi pogrzebowe w Szczecinie mają nad resztą kraju przewagę w postaci doświadczenia, które zawdzięczają przede wszystkim niuansom transportu zwłok z Niemiec.

Przewóz zwłok – wymogi zależne od kraju

Przewóz ciała zmarłej osoby z Niemiec jest trochę inny, niż w przypadku innych krajów. Umożliwia go przede wszystkim wyrobienie międzynarodowego aktu zgonu, którego nie trzeba tłumaczyć. Druga sprawa – transport zwłok z Niemiec odbywa się niemal wyłącznie drogą lądową. Owszem, pozostaje możliwość transportu lotniczego jest on jednak stosunkowo drogi i obwarowany dodatkowymi obostrzeniami prawnymi znacznie wydłużającymi czas w jakim ciało znajdzie się w Polsce, gdy tymczasem niemieckie przepisy wymagają dokonania wszelkich formalności w jak najszybszym tempie. Tak naprawdę wymogom niemieckiego prawa podołają wyłącznie doświadczone firmy, właśnie takie jak te które świadczą usługi pogrzebowe w Szczecinie

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments