Gdzie najlepiej postawić gramofon?

Gdzie najlepiej postawić gramofon?

Prasóweczki

Jeśli staliśmy się posiadaczami gramofonu, musimy wybrać dla niego odpowiednie miejsce. Poza walorami estetycznymi, powinniśmy się kierować również dobrem sprzętu oraz jakością dźwięku. Zarówno stare, jak i współczesne gramofony w szczególności nie „lubią” przesuszonego powietrza, a także niestabilnego podłoża, które generuje drgania. Gdzie więc najlepiej postawić gramofon? Oto kilka najważniejszych porad.

Lokalizacja gramofonu szafkowego, biurkowego i walizkowego

Jeśli nabyliśmy stary gramofon szafkowy lub stylizowany współczesny, również w formie mebla, najlepiej ustawić go w miejscu, w którym będzie dobrze widoczny – ten piękny sprzęt wart jest uwagi wszystkich osób przebywających w pomieszczeniu, w którym stoi. Warto pamiętać o tym, żeby nie umiejscawiać gramofonu w bezpośrednim sąsiedztwie innych mebli, lecz dać mu nieco luzu po bokach, a także, żeby nie przysuwać szafki do ściany, ale zachować choć 2-3 cm odstępu.

Stare gramofony biurkowe czy walizkowe, a także współczesne, elektryczne, warto ustawić na specjalnie przeznaczonym do tego celu meblu czy choćby montowanej do ściany półce. Pamiętajmy jednak, że antyki wymagają od nas nieco wysiłku – wiekowemu sprzętowi powinniśmy zapewnić odpowiednią wilgotność powietrza, które zwykle w okresie grzewczym jest przesuszone. Bezwzględnie nie należy też ustawiać starego gramofonu w sąsiedztwie urządzeń grzewczych.

A co z typowymi, elektrycznymi gramofonami współczesnymi?

Zasada lokalizowania gramofonu z dala od źródła ciepła oraz zapewnienia odpowiedniej wilgotności powietrza odnosi się również do sprzętu współczesnego, elektrycznego. Chodzi tu głównie o kurz i unoszące się pyłki, które w znacznie większych ilościach znajdują się w powietrzu suchym, niż wilgotnym. Kurz i pyłki, osiadając na elementach gramofonu powodują wyładowania elektrostatyczne powstające podczas odtwarzania muzyki. Zjawisko to skutkuje również „przyklejaniem się” płyty do talerza gramofonu oraz przyciąganiem przez nią dużych ilości kurzu i pyłu. W ten sposób nawet odtwarzaniu zupełnie nowej płyty mogą towarzyszyć nieprzyjemne trzaski.

Oczywiście współczesny gramofon najlepiej ustawić na dedykowanym, stabilnym meblu lub przymocowanej bezpośrednio do ściany półce. Trzeba również pamiętać o zachowaniu odstępu od innych urządzeń elektronicznych, w tym również kolumn.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments