Tarczyca to gruczoł w kształcie motyla, który znajduje się w obrębie szyi i odgrywa niebagatelną rolę, jeżeli chodzi o prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Tarczyca, która pracuje niewłaściwie może wpływać na wagę naszego ciała, a także powodować spadek energii czy nawet depresję.
Objawy niedoczynności tarczycy
Niezdiagnozowana, a w konsekwencji nieleczona choroba zwiększa ryzyko otyłości, nerwicy czy chorób serca, a także może przyczynić się do bezpłodności, problemów seksualnych, a także wielu innych dolegliwości. Wobec tego, prawidłowo postawiona diagnoza oraz właściwie dobrane leczenie niedoczynności tarczycy jest niezwykle ważne. Sprawdź, jakie objawy mogą świadczyć o problemie z tarczycą i pamiętaj, że nie wszystkie symptomy muszą wystąpić, by zdiagnozować chorobę.
Wzrost wagi
Jest to jeden z najwcześniejszych objawów niedoczynności tarczycy. Niski poziom hormonów T3 oraz T4 przyczynia się do spowolnienia metabolizmu, a to z kolei powoduje nagły, niczym nieuzasadniony wzrost wagi. Co więcej, osoby chorujące na niedoczynność borykają się również z utrzymaniem wagi nawet podczas stosowania prawidłowo zbilansowanej diety oraz aktywności fizycznej.
Ciągłe zmęczenie
Pomimo wielu godzin wypoczynku, snu czujesz się zmęczony? Być może jest to spowodowane chorą tarczycą. Zbyt niska ilość, produkowanych przez ten gruczoł hormonów sprawia, iż mięśnie otrzymują za mało energii, a to powoduje osłabienie i ciągłe zmęczenie.
Worki pod oczami
Tarczyca odpowiada za rozkład białek i u zdrowego człowieka powstrzymuje ich wracanie do układu limfatycznego. Przy niedoczynności, metabolizm białek jest znacznie spowolniony, co powoduje nagromadzenie płynów w organizmie, a to w konsekwencji przyczynia się do powstawania worków zarówno pod jak i wokół oczu.
Problemy z zajściem w ciążę
Nieprawidłowe działanie tarczycy negatywnie wpływa na funkcjonowanie układu rozrodczego. Wskazuje się, że niedoczynność tarczycy jest jedną z głównych przyczyn problemów zarówno z zajściem jak i utrzymaniem ciąży.
Depresja
Niedoczynność tarczycy sprawia, iż nasz mózg pracuje wolniej, co prowadzi do utraty koncentracji, która może przyczynić się do depresji.
Wysoki poziom cholesterolu
Z przeprowadzanych badań wynika, iż niski poziom hormonów gruczołu tarczycy oraz wysoki poziom TSH stymulujący jej pracę mogą spowodować podwyższenie stężenia cholesterolu we krwi. Jednak warto zaznaczyć, że problem ten, nie dotyczy łagodnej postaci niedoczynności tarczycy.
zobacz również abc apteka