Pachołki drogowe to dodatkowe urządzenia bezpieczeństwa ruchu, które pełnią wiele funkcji. Wpisały się też na stałe w drogowy krajobraz. Dlatego bez nich trudno wyobrazić sobie oznakowanie drogowe i bezpieczeństwo stref zagrożonych, a także zarządzanie ruchem podczas remontów i robót drogowych. Warto jednak wiedzieć, jakie zasady rządzą rozmieszczaniem i użytkowaniem pachołków drogowych. Wyjaśniamy, gdzie można umieścić pachołki drogowe i kiedy ich używać.
Zalety pachołków drogowych – z czego wynika ich popularność
Stożek drogowy to dość mały i niezauważalny dodatek, który jednak odgrywa ogromną rolę w zarządzaniu ruchem oraz w ogólnym bezpieczeństwie na drogach. Dostępne są w różnych wariantach, zarówno jeśli chodzi o ich wielkość, jak i masę. Sprawia to, że pachołki drogowe zapewniają dużą stabilność na drogach każdego typu, również na autostradach. Oprócz tego współczesne stożki ostrzegawcze wykonane są z wysokiej jakości tworzywa sztucznego, jakim jest polietylen (PE) oraz polichlorek winylu (PVC/PVC). Dzięki temu producenci mogą zagwarantować wysoką trwałość. Materiał wykonania pachołków ostrzegawczych eliminuje również uszkodzenia pojazdów i pachołków w razie ich kontaktu czy zderzenia. Warto także zauważyć, że pachołki drogowe wyposażone są w paski folii odblaskowej. Cecha ta zapewnia ich doskonałą widoczność nawet w niesprzyjających warunkach atmosferycznych, deszczu, mgle i ciemności.
Gdzie ustawić pachołki – możliwe zastosowania
Pachołki drogowe idealnie sprawdzają się zwłaszcza na drogach i chodnikach. Ponadto znajdują szerokie zastosowanie na dużych, średnich i małych parkingach. Pachołki drogowe mogą być także stosowane w halach, magazynach i dużych pomieszczeniach. Stożki drogowe są dostępne również dla klientów indywidualnych. Dlatego doskonale sprawdzają się:
- na prywatnych posesjach,
- w garażach,
- na placach zabaw,
- przy organizacji różnego rodzaju przyjęć i eventów.
Zgodnie z przepisami pachołki drogowe na drodze służą do:
- wskazywania zwężenia jezdni,
- ustalania trasy przejazdu pojazdu,
- wykonywania prac krótkotrwałych lub szybkich.
Ponadto drogowcy wykorzystują pachołki drogowe jako punkty orientacyjne podczas budowy nawierzchni asfaltowej i ogrodzeń na drodze strefy dla pieszych. Stożki drogowe idealnie nadają się również do zabezpieczenia nowo malowanych oznakowań drogowych oraz nowo naprawianych czy remontowanych nawierzchni drogowych.
Wszystko to sprawia, że pachołki drogowe są prawdopodobnie najpopularniejszym i najbardziej wszechstronnym wyposażeniem dróg oraz poboczy zarówno na polskich drogach, jak i poza nimi. Stożki drogowe powinny być wyposażeniem zarówno punktów komercyjnych, jak i prywatnych, ponieważ ich zastosowanie jest niemal nieograniczone, a możliwości ogromne.