Pachołki – podpowiadamy, gdzie jaki ustawić

Pachołki – podpowiadamy, gdzie jaki ustawić

Warto przeczytać

Pachołki drogowe to dodatkowe urządzenia bezpieczeństwa ruchu, które pełnią wiele funkcji. Wpisały się też na stałe w drogowy krajobraz. Dlatego bez nich trudno wyobrazić sobie oznakowanie drogowe i bezpieczeństwo stref zagrożonych, a także zarządzanie ruchem podczas remontów i robót drogowych. Warto jednak wiedzieć, jakie zasady rządzą rozmieszczaniem i użytkowaniem pachołków drogowych. Wyjaśniamy, gdzie można umieścić pachołki drogowe i kiedy ich używać.

Zalety pachołków drogowych – z czego wynika ich popularność

Stożek drogowy to dość mały i niezauważalny dodatek, który jednak odgrywa ogromną rolę w zarządzaniu ruchem oraz w ogólnym bezpieczeństwie na drogach. Dostępne są w różnych wariantach, zarówno jeśli chodzi o ich wielkość, jak i masę. Sprawia to, że pachołki drogowe  zapewniają dużą stabilność na drogach każdego typu, również na autostradach. Oprócz tego współczesne stożki ostrzegawcze wykonane są z wysokiej jakości tworzywa sztucznego, jakim jest polietylen (PE) oraz polichlorek winylu (PVC/PVC). Dzięki temu producenci mogą zagwarantować wysoką trwałość. Materiał wykonania pachołków ostrzegawczych eliminuje również uszkodzenia pojazdów i pachołków w razie ich kontaktu czy zderzenia. Warto także zauważyć, że pachołki drogowe wyposażone są w paski folii odblaskowej. Cecha ta zapewnia ich doskonałą widoczność nawet w niesprzyjających warunkach atmosferycznych, deszczu, mgle i ciemności.

Gdzie ustawić pachołki – możliwe zastosowania

Pachołki drogowe idealnie sprawdzają się zwłaszcza na drogach i chodnikach. Ponadto znajdują szerokie zastosowanie na dużych, średnich i małych parkingach. Pachołki drogowe mogą być także stosowane w halach, magazynach i dużych pomieszczeniach. Stożki drogowe są dostępne również dla klientów indywidualnych. Dlatego doskonale sprawdzają się:

  • na prywatnych posesjach, 
  • w garażach, 
  • na placach zabaw, 
  • przy organizacji różnego rodzaju przyjęć i eventów. 

Zgodnie z przepisami pachołki drogowe na drodze służą do:

  • wskazywania zwężenia jezdni, 
  • ustalania trasy przejazdu pojazdu, 
  • wykonywania prac krótkotrwałych lub szybkich. 

Ponadto drogowcy wykorzystują pachołki drogowe jako punkty orientacyjne podczas budowy nawierzchni asfaltowej i ogrodzeń na drodze strefy dla pieszych. Stożki drogowe idealnie nadają się również do zabezpieczenia nowo malowanych oznakowań drogowych oraz nowo naprawianych czy remontowanych nawierzchni drogowych. 

Wszystko to sprawia, że ​​pachołki drogowe są prawdopodobnie najpopularniejszym i najbardziej wszechstronnym wyposażeniem dróg oraz poboczy zarówno na polskich drogach, jak i poza nimi. Stożki drogowe powinny być wyposażeniem zarówno punktów komercyjnych, jak i prywatnych, ponieważ ich zastosowanie jest niemal nieograniczone, a możliwości ogromne.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments