Aby proces budowlany przebiegał bez zakłóceń, potrzebna jest sprawdzona ekipa budowlana. Bez niej nawet najlepszy projekt domu nie będzie dobrze wykonany. Wiedza i doświadczenie budowlańców są potrzebne na każdym etapie budowy domu. Czy to stawianie fundamentów, czy montowanie okien – ich umiejętności mają nam zapewnić spokój i bezpieczeństwo podczas użytkowania domu. Źle wykonane prace w budynku – podczas montażu drzwi, tynkowania ścian albo stawiania ścian działowych – to problem finansowy, ale i estetyczny. Tak samo jest ze źle wykonaną posadzką. Jeśli pęka i niszczeje, jest nieefektowna i nie spełnia swojego przeznaczenia. O czym pamiętać podczas prac wykończeniowych i czy zlecić rzeczoznawcy budowlanemu wykonanie ekspertyzy budowlanej?
Błędy budowlane podczas przygotowywania podłoża pod posadzkę
Bez stabilnego podłoża nie utrzymamy w ryzach żadnej posadzki. To fakt, który sprawdza się, ilekroć wykonawca poskąpi na materiale wykończeniowym i pod chudziakiem usypie piasek kiepskiej jakości. W tej kwestii nie ma znaczenia, jaki rodzaj posadzki wybierzemy. Nie ma też większej wagi to, czy nasz dom jest podpiwniczony czy nie. Posadzka będzie wyglądała dobrze tylko na odpowiedniej podbudowie. Najlepiej, żeby warstwa nośna podłoża była wzmocniona i dobrze ubita.
Chudziak musi być zabezpieczony przed osypywaniem, a pod nim musi znajdować się solidna podbudowa z dobrej jakości piasku. Piasek musi być zwięzły, żeby dobrze się ubił. Jeżeli ziarna będą zbyt luźne, to beton umieszczony na takiej podbudowie będzie „pracował” i pękał. To utrudni wyłożenie finalnej warstwy podłogi.
Każdy błąd budowlany popełniony na etapie przygotowania posadzki jest problematyczny. Ranga usterki tego typu wiąże się z tym, że jest to jeden z rodzajów tych prac, które są zakrywane. Jeśli w porę nie wykryjemy uszkodzeń podbudowy pod posadzkę i wykonawca zakończy swoją pracę, nie będziemy mogli przewidzieć, że z czasem podłoga może się kruszyć i np. opadać. Żeby tego uniknąć, warto jeszcze na etapie prac budowlanych weryfikować pracę budowlańców.
Błędy podczas wykładania jastrychu
Dobre wykonanie posadzki zależy od tego, czy ekipa budowlana dobrała odpowiednią mieszankę betonową. Dlaczego? Rodzaj mieszanki, jej jakość, grubość, ziarnistość itp. zależą od rodzaju posadzki, ale i od typu podłoża pod podbudową. Jeżeli wybierzemy złe parametry zaprawy cementowej, możemy mieć problem z wyłożeniem posadzki i utrzymaniem jej w dobrym stanie.
Wylewka cementowa pod posadzkę w domu musi mieć jednolitą konsystencję. Bardzo trudno będzie nam rozprowadzić równomiernie mieszankę, która będzie ziarnista. Poza tym na źle wymieszanej zaprawie nie ułożymy jastrychu o zwartej strukturze. Musimy też pamiętać, że ważny jest proces wysychania mieszanki z betonu. Jeżeli jastrych zastygnie zbyt szybko (np. z powodu wysokiej temperatury w pomieszczeniu), zasklepiona posadzka będzie pękała. Takie same konsekwencje spotkają nas, jeżeli mieszanka betonowa nie będzie skraplana wodą. W takim przypadku jastrych będzie się kruszył.
Prace związane z przygotowaniem podłoża pod ułożenie posadzki należą do tych robót, które są zakrywane. Dlatego na tym etapie wykańczania domu bardzo łatwo o błąd. Jeżeli wykonawca popełni błędy np. podczas montażu instalacji grzewczej w podłodze albo doprowadzi do szybkiego wysychania mieszanki, i ułoży na tak przygotowanym podłożu jastrych, posadzka może z biegiem czasu pękać. W takich przypadkach jedynym rozwiązaniem jest często wymiana znacznej części podłogi. A to będzie wiązało się z dodatkowymi, niemałymi kosztami. Możemy uniknąć przykrej niespodzianki, zlecając rzeczoznawcy budowlanemu na każdym etapie robót budowlanych weryfikację prac.
Brak hydroizolacji podłogi
Często w budynkach pojawiają się zawilgotnienia. Mogą one dotyczyć zarówno ścian i przestrzeni przy oknach i drzwiach, jak i podłogi. W każdym przypadku wilgoć w budynku jest poważnym problemem. W przypadku posadzki uciążliwa wilgoć może prowadzić do uszkodzenia podłogi. Najczęstszym powodem usterek na tym podłożu jest brak hydroizolacji.
Najczęściej podczas prac przy fundamentach budowlańcy stosują izolację wodną przeciwwilgociową ze styropianu i folii izolacyjnej. Jeżeli w tzw. mokrych pomieszczeniach (łazienka, spiżarnia, kuchnia) zabraknie tego typu izolacji, jej brak będzie skutkował wilgotnieniem i uszkodzeniami posadzki. Pamiętajmy, że wilgoć z nieizolowanych części domu może też przedostawać się w inne partie murów. Wówczas problem będzie narastał.
Jeżeli doszło już do erozji murów, jedynym rozwiązaniem tego problemu może być pozbycie się wierzchniej, zniszczonej warstwy posadzki. Wtedy przed ułożeniem nowej musimy zadbać o odpowiednią hydroizolację podłogi, której zabrakło podczas prac budowlanych. To oczywiście wiąże się z dodatkowymi kosztami. Możemy ich uniknąć, jeśli rzeczoznawca budowlany wykaże, że w trakcie budowy domu doszło do błędów budowlanych. Potrzebna będzie nam do tego ekspertyza budowlana.