Powiat ostródzki z pewnością nie będzie pierwszym skojarzeniem, jakie przyjdzie przeciętnemu Polakowi do głowy na dźwięk hasła „Mazury”. I nie ma się co temu dziwić, bo powiat ostródzki, razem z powiatami elbląskim, lidzbarskim, olsztyńskim, działdowskim, nidzickim, sztumskim oraz iławskim tworzy tak zwane Mazury Zachodnie. Nie ma tu Wielkich Jezior, jest za całe morze innych atrakcji, które można zwiedzać nawet kilka.
Powiat ostródzki z pewnością nie będzie pierwszym skojarzeniem, jakie przyjdzie przeciętnemu Polakowi do głowy na dźwięk hasła „Mazury”. I nie ma się co temu dziwić, bo powiat ostródzki, razem z powiatami elbląskim, lidzbarskim, olsztyńskim, działdowskim, nidzickim, sztumskim oraz iławskim tworzy tak zwane Mazury Zachodnie. Nie ma tu Wielkich Jezior, jest za całe morze innych atrakcji, które można zwiedzać nawet kilka.
Przyroda
Powiat ostródzki cechuje się wyjątkową plastyką obszaru. Dużo tu pagórków, jezior rynnowych, meandrujących rzek i bogatych połaci leśnych, w których podziwiać można całe bogactwo różnorodnych roślin. Na obszarze znajduje się dziesięć rezerwatów przyrody, w tym te najważniejsze: „Rzeka Drwęca”, „Ostoja bobrów na rzece Pasłęce” i „Sosna Taborska”. Nie tylko rezerwaty składają się na bogatą florę terenów powiatu. Niedaleko Ostródy umiejscowiony jest Park Krajobrazowy Wzgórz Dylewskich z niespotykanymi w Północnej Polsce gatunkami flory, fauny i z górskim ukształtowaniem. Najwyższa część Parku tworzy tak zwany Garb Lubawski z najwyższym wzniesieniem – Górą Dylewską (312 m n.p.m.).
Zabytki
Powiat ostródzki to jednak nie tylko natura. Teren jednostki usiany jest śladami dawnej i nowszej historii. Funkcjonuje tu wiele wiekowych pałaców i dworów utrzymanych w pięknym stanie. Część z nich nadal pełni funkcje turystyczne, jak między innymi: Hotel Anders, Hotel Zamek Karnity, Dwory – Bieniasze, Kraplewo czy Sople oraz Pałace – Wojciechy tudzież Klonowo. Oczywiście obszar powiatu usiany jest także zabytkami natury sakralnej. Znajdują się tu między innymi:
- Nowogotycki kościół Ewangelicko-Metodystyczny w Ostródzie,
- XIV – wieczny Kościół św. Dominika Savio,
- Neogotycka kaplica baptystów zbudowana w 1910 roku,
- Kościół parafialny w Miłakowie,
- Kościół gotycki pod wezwaniem św. Apostołów Piotra i Pawła w Morągu,
- Gotycka świątynia pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej w Łukcie,
- kościół ewangelicko-metodystyczny w Dąbrównie.
Zwiedzając Ostródę i okolicę trudno nie trafić do pokrzyżackiego, XIV-wiecznego zamku w Ostródzie, leżącego na turystycznym szlaku Polskich Zamków Gotyckich. W położonym nieopodal Morągu swoją siedzibę ma Muzeum Warmii i Mazur im. Johanna Gottfrieda Herdera. Instytucja mieści się w Pałacu Dohnów, przed którym znajduje się unikatowy, barokowy zegar słoneczny.
Grunwald
Oddzielną kategorię zabytku stanowią Pola Grunwaldu. To tu 15 lipca 1410 r. połączone siły Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego stoczyły zażartą walkę z wojskami Zakonu Krzyżackiego wspieranymi przez rycerstwo z całej Europy Zachodniej. Dzisiejszy Grunwald to przede wszystkim obszar obejmujący łąki i tereny zalesione, a także zespół pomnikowy oraz ruiny kaplicy pobitewnej. Miejsce to decyzją Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 17 września 2010 uznany zostało uznane za pomnik historii. Każdego roku w rocznicę bitwy organizowane są Dni Grunwaldu, na których oprócz uroczystości patriotycznych odbywa się wielka inscenizacja bitwy grunwaldzkiej wspierana przez liczne bractwa rycerskie z Polski i zagranicy.
W 1960 roku odsłonięto Pomnik Zwycięstwa Grunwaldzkiego, składający się z trzech głównych części:
- granitowego obelisku,
- jedenastu wysokich na 30 metrów masztów mających symbolizować sztandary polskich i litewsko-ruskich chorągwi
- amfiteatru z pomieszczeniami Muzeum Bitwy pod Grunwaldem, salą kinową oraz mapą poglądową z barwionych kamieni.
Wokół Pomnika znaleźć można także:
- ruiny kaplicy pobitewnej,
- pozostałości Pomnika Grunwaldzkiego w Krakowie, zburzonego podczas II wojny światowej,
- Kamień Jungingena,
- Kopiec Jagiełły z 1959 roku.
Kanał Ostródzko-Elbląski
Jeśli lubicie aktywnie spędzać swój wolny czas, nie możecie przegapić Kanału Ostródzko-Elbląskiego. Jego urządzenia hydrotechniczne, a w szczególności pochylnie (największa różnica poziomów znajduje się w Oleśnicy i wynosi 24,5 m) stanowią zabytek światowej klasy. Kanał poddano w ostatnich latach gruntowej rewitalizacji, dzięki czemu od 2015 roku posiada już nowoczesną infrastrukturę. Warto odnotować, w 2011 roku został on uznany za pomnik historii, zaś w 2007 roku w plebiscycie „Rzeczpospolitej” został uznany za jeden z siedmiu cudów Polski.
Trudno się dziwić tym wyróżnieniom. Nigdzie indziej w Polsce nie ma możliwości odbycia rejsu statkiem po trawie. Budowę kanału rozpoczęto w 1844 roku i na dzień dzisiejszy stanowi on najdłuższy szlak żeglugowy w Polsce. Jego łączna długość przekracza 84 kilometry, a z odgałęzieniami jest ich aż 151. Na Kanale od Ostródy do Elbląga położone jest aż pięć pochylni (kolejno Buczyniec, Kąty, Oleśnica, Jelenie, Całuny) i dwie śluzy (Miłomłyn i Zielona). To właśnie tam turyści doświadczają specyficznego wrażenia, jakim jest „płynięcie po trawie”. Decydując się na rejs Kanałem, warto wziąć pod uwagę te oferty, które gwarantują nie tylko niezapomniane przeżycia, lecz również komfort i bezpieczeństwo podróży. Najlepiej pod tym względem wypada przeznaczony dla 40 osób statek Zefir, które swoje usługi świadczy w okresie od 14 kwietnia do 15 października.